NÚKIB upozornil na hrozby v podobě kvantových počítačů

Kvantové počítače zažívají v současné době velký rozmach. S rozvojem jejich schopností ovšem nabírá stále větších a konkrétnějších rozměrů také hrozba, kterou kvantové počítače představují pro současné kryptografické standardy v oblasti kybernetické bezpečnosti. V reakci na to Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) připravil tři podpůrné materiály, které objasňují povahu této hrozby, a kroky, které bude v následujících letech nutné učinit, aby se této hrozbě předešlo. 

  1. Přehledový dokument „Útoky s využitím kvantového počítače mohou prolomit současné šifrování: řešením je včasná a efektivní implementace nových standardů“, popisující povahu hrozby kvantových počítačů, časové horizonty, kdy je možné hrozbu očekávat, a jak se jí bránit.
  2. Materiál s názvem „Minimální požadavky na kryptografické algoritmy“, který aktualizuje minimální požadavky na současné kryptografické algoritmy a zároveň přináší přehled šifrovacích standardů a postupů, které NÚKIB doporučuje používat v následujících letech. Cílem materiálu je podpora přípravy přechodu k používání kvantově odolné kryptografie v oblasti kybernetické bezpečnosti.
  3. Materiál „Kvantová hrozba a kvantově odolná kryptografie“, který zdůvodňuje kryptografická doporučení.

Zdroj: nukib.cz

Obrázek: Pixabay

Nejčtenější